Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie w 2019 roku?
Zbliżają się ferie zimowe. W tym roku przerwa od nauki w Lublinie i okolicach trwa od 11 do 24 lutego. Dla dzieci, które nie mogą nigdzie wyjechać, miasto i prywatne instytucje przygotowały szereg atrakcji. Na aktywnych czekają m.in. zajęcia gimnastyczne oraz karate. Na miejskich lodowiskach prowadzona też będzie nauka jazdy na łyżwach. Najmłodszym, którym nie wolno pozostawać bez nadzoru, fundacje i kluby osiedlowe oferują półkolonie. W poniższym przewodniku omawiamy najciekawsze propozycje spędzenia wolnego czasu w Lublinie.
Spis treści:
Zajęcia artystyczne i kulturalne
Na sportowo
Propozycja dla kinomaniaków
Ferie zimowe w mieście dla najmłodszych. Eko Taxi przedstawia kilka atrakcji kulturalnych dla dzieci i młodzieży z Lublina i okolic
Tegoroczne ferie zimowe w Lublinie obfitują w szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych, które skierowane są do dzieci i nastolatków w wieku 6-16 lat. Specjalną ofertę przygotowały niemalże wszystkie domy kultury, część miejskich muzeów i bibliotek oraz ponad 30 niezależnych organizatorów. Jest z czego wybierać! W zależności od zdolności i upodobań waszych dzieci, możecie je zapisać na jedne z rozmaitych warsztatów plastycznych, teatralnych lub literackich. Na młodych muzyków czekają dodatkowe lekcje gry na gitarze lub perkusji. Na szczególną uwagę zasługują kreatywne warsztaty, których program nie mieści się w standardowej ofercie domów kultury. Poniżej omawiamy kilka najciekawszych atrakcji.
Zajęcia kulinarne w Regionalnym Muzeum Cebularza
W Regionalnym Muzeum Cebularza dzieci będą poznawać historię lokalnego przysmaku. Animatorzy opowiedzą legendę o jego powstaniu, wyjaśnią, kim była słynna Esterka oraz dowiedzą się co nieco o poszczególnych składnikach, z których przygotowuje się tę aromatyczną bułeczkę. Przewidziano również warsztaty z wypieku, które zakończą się smakowaniem gorących cebularzy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma też grę miejską „Z cebularzem przez Lublin”, która została opracowana przez pracowników placówki.
Półkolonie w Domu Słów
Dom Słów, który mieści się przy ul. Królewskiej 17, to część Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Jest to instytucja zajmująca się rozpowszechnianiem wiedzy o słowie i książce. Prowadzi rozmaite warsztaty edukacyjne związane z historią drukarstwa, organizuje Festiwal Małych Opowieści oraz szereg wystaw poświęconych rynkowi wydawniczemu w Polsce. Na tegoroczną przerwę zimową Dom Słów przygotował fascynującą półkolonię dla dzieci w wieku 6–10 lat. Zajęcia będą odbywały się codziennie od 11 do 15 lutego w godz. 10.00-14.00. Koszt uczestnictwa to 50 zł za osobę. W programie przewidziano wycieczkę po muzeum drukarstwa oraz edukacyjne warsztaty literackie, podczas których najmłodsi będą się uczyć, jak pisać wciągające opowiadania. Zapisy drogą mailową u organizatora.
Gry planszowe
Małych miłośników planszówek czeka nie lada gratka. Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH organizuje półkolonię z atrakcjami. W programie przewidziano turnieje i prezentacje kilkudziesięciu gier dopasowanych do różnego wieku uczestników oraz liczne wydarzenia dodatkowe: wycieczka po Centrum Spotkania Kultur, warsztaty tworzenia zabawek z motywami regionalnymi oraz zabawy ruchowe na świeżym powietrzu (w przypadku sprzyjającej pogody). Podczas zajęć organizatorzy chcą upowszechniać wiedzę o lokalnych zwyczajach i kulturze na Lubelszczyźnie. Oczywiście wszystko poprzez angażujące zmysły gry i konkursy. Wasze dzieci na pewno nie będą się nudzić, a przy tym zyskają garść informacji o swoich korzeniach i miejscu, w którym żyją. Zajęcia będą prowadzone codziennie (z trzydniową przerwą w środku ferii) w godz. 10.00–16.00.
Lubelskie ferie zimowe na sportowo! Eko Taxi sprawdza, jakie atrakcje przygotowało miasto dla miłośników aktywnego wypoczynku
Ferie zimowe to doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w nowych dyscyplinach sportowych. Na terenie Lublina prywatni organizatorzy przygotowali wiele nieodpłatnych zajęć, w których mogą wziąć udział także nowicjusze. W programie m.in. nauka jazdy na łyżwach i pływania, a także zajęcia z tenisa i lekkiej atletyki. Skorzystajcie, być może zabawa przerodzi się w pasję?
Warsztaty żonglerskie w Fundacji Inside Out
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 8-12 lat. Doświadczeni trenerzy będą uczyć podstaw pracy cyrkowej z rekwizytami: piłeczkami, talerzami, diabolo i chustkami. Podstawowym celem zabaw będzie kształtowanie koordynacji ruchowej, wzmocnienie refleksu i koncentracji.
Nauka wschodnich sztuk walki
Aż trzy ośrodki w Lublinie zapraszają dzieci i młodzież w każdym wieku na bezpłatne zajęcia ze wschodnich sztuk walki: karate i taekwondo. Warsztaty będą miały charakter wprowadzający, są adresowane głównie do nowicjuszy. Zainteresowani dowiedzą się na nich m.in. jak poprawnie wykonać przewrót w przód oraz nauczą się podstawowych chwytów. Będzie to wspaniała szansa, by zarazić dziecko pasją do sportów kontaktowych. Dla chętnych przewidziana jest możliwość kontynuacji nauki w sekcjach programowych. Zapisy u instruktorów drogą telefoniczną.
Propozycja dla kinomaniaków. Eko Taxi podpowiada, co grają w lubelskich multipleksach w tegoroczne ferie zimowe
Jeżeli oferta półkolonii w Lublinie okaże się niewystarczająca, zawsze możecie zaproponować dzieciom spędzenie kilku dni tylko w gronie rodzinnym. Ferie zimowe to czas odpoczynku, warto więc trochę poleniuchować i skupić się jedynie na przyjemnościach. Krótki urlop przyda się także dorosłym. W lutym zdecydowanie łatwiej jest dostać wolne w pracy niż w okresie letnim. Atrakcji w mieście jest co niemiara, a jedną z nich jest wizyta w kinie.
Lubelskie Multikino mieści się w Galerii Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy. Ze względu na duże oddalenie od przystanków autobusowych najlepiej dojechać tam z Eko Taxi – będzie szybko i komfortowo, a cena przejazdu za cztery osoby jest zbliżona do kwoty, którą musielibyście wydać na bilety komunikacji miejskiej. Multipleks wyświetla od kilkunastu do kilkudziesięciu seansów w ciągu dnia, pierwsze zaczynają się w godzinach porannych od ok. 10.00. Repertuar jest bogaty, a spora jego część to filmy animowane lub przygodowe dla dzieci. Kino oferuje specjalne zniżki dla rodzin, które wspólnie wybierają się na seans. Przed pierwszą wizytą warto nabyć kartę Rodzina do kina, która kosztuje jedynie 5 zł i jest ważna przez następne 12 miesięcy. Uprawnia ona do kupowania biletów normalnych w cenie ulgowych na wszystkie projekcje dla najmłodszych.
Na jaki film się wybrać?
W każdy weekend w Multikinie prowadzony jest cykl Poranki dla dzieci przeznaczony dla maluchów od dwóch lat z opiekunem. Bloki filmowe trwają po maksymalnie 45–60 min, przed projekcjami nie ma reklam. Dla starszaków przygotowano seanse w późniejszych godzinach, ale przez cały tydzień. Podczas ferii wyświetlane będą m.in. film przygodowy „Pies, który wrócił do domu” – wzruszająca historia pewnego czworonoga, który poszukuje właściciela – oraz animacje „Lego przygoda 2” i „Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru”. Nastolatków może zainteresować „Alita: Battle Angel” – przygodowo-fantastyczna historia o naukowcu, który wskrzesza do życia robota. Produkcja przeznaczona jest dla dzieci od 12 r.ż., nie będzie tam więc drastycznych scen czy epatowania przemocą. Premiera w walentynki.